Kilosu 1.000 TL’ye satılıyor! En değerlisi Mersin’de toplanıyor. Hastalıklara Karşı Bünyeyi Demir Gibi Yapıyor

Bal üretiminde ilk sıralarda yer alan Mersin’de, milyonlarca arının çiçeklerden topladığı ve kilosu 1.000 TL olan polenin hasadı sıfır rakımda başladı. İlk hasadın ardından bilgi veren üreticiler, Toroslar ile Eğriçayır yaylalarında polen üretiminin süreceğini ve bu yıl 200 ton kadar verim beklediklerini belirtti.

Arıcılığın onlarda bir aile geleneği olduğunu söyleyen arıcı Celal Çay, “Bizim için arıcılık ailemizin temel geçim kaynağıdır. Polen hasadını heyecanla bekliyoruz çünkü polen, arılarımızın ürettiği değerli bir üründür. Özellikle sporcular ve çocuklu aileler tarafından tercih edilen polen, yüksek protein içeriği ve sağlık faydalarıyla bilinir. Bu yıl da polen hasadına başladık ve gelecek için umutluyuz” dedi.

ALTIN DEĞERİNDE BİR GIDA

Gelecek sezonun da verimli geçmesini beklediklerini söyleyen Çay, “Bahar yağmurları, çiçeklerin polen salgılamasına yardımcı oldu ve arılarımızın verimliliğini artırdı. Arıcılık, bizim için bir yaşam biçimidir ve her yıl polen ve bal üretimine önem veriyoruz. Şu anda sıfır rakımda polen hasadına başladık ancak sezon ilerledikçe üretimimizi yaylalara doğru genişleteceğiz” ifadelerine yer verdi.

200 TON VERİM BEKLENİYOR

Mersin Arıcılar Birliği Başkanı Adem Kurt da sezonla ilgili bilgi vererek, “Mersinli arıcılarımız, polen hasadına başladı ve bol bir ürün bekliyoruz. Bu yılın verimli geçmesini umut ediyoruz ve tahminlerimize göre 200 ton civarında polen hasadı yapmayı planlıyoruz. Arıcılık, sıfır rakımdan başlayarak yüksek yaylalara kadar uzanan bir süreçtir ve bu yolculuk boyunca polen ve bal üretimimiz devam edecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir