Uzayda Skandal! Astronotlar Mahsur Kaldı

NASA, gönderdiği astronotların dönüşünü bir süredir sürekli erteliyor. 5 Haziran günü astronotlar Butch Wilmore ve Suni Williams’ı Uzay İstasyonuna taşıyacak olan Starliner mekiğinde 5 farklı noktada helyum sızıntısı tespit edildi.

FIRLATILMASI DA ERTELENMİŞTİ

5 Haziran’da gerçekleştirilecek fırlatma aslında 7 Mayıs 2024 Salı günü Türkiye saati ile 05.34’te gerçekleştirilecekti. Fakat roketin oksijen tankında gerçekleşen sorun sebebiyle 18 Mayıs’a ve ardından 1 Haziran’a ertelendi. Astronotların geri dönüşleri için ilk planlama tarihi 14 Haziran olsa da Boeing ve NASA henüz sorunları çözemediği için dönüş tarihi 22 Haziran’a ertelendi.

YAKIT BİTERSE DÖNME İMKANI OLMAYABİLİR

14 Haziran’dan 22 Haziran’a ertelenen dönüş tarihi ise akıllara astronotlara ne olduğu sorusunu getirdi. Boeing’in Starliner’ı, sınırlı yakıt nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonu’nda en fazla 45 gün kalabiliyor. Süre aşıldığı takdirde ne olacağı ise büyük bir soru işareti oluşturuyor. Starliner, astronotların ISS’ye taşınması için geliştirilen ikinci uzay aracı. SpaceX’in Dragon uzay aracı 2020 yılından bu yana astronotlarının ISS’ye taşınmasında kullanıyor.

NASA’NIN PLANI NE OLACAK?

Krizin başından beri ne yapacağı merakla beklenen NASA süreç hakkında 18 Haziran’da bir basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir